Annak ellenére, hogy az amerikai felnőtteknek a 45%-nak van okostelefonja, a készülékek csak 11%-ka van újrahasznosítva, az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökség legfrissebb adatai szerint. Ha a nagy technikai vállalatokra gondolsz és az évente kiadott új telefonjaikra, majd rápillantasz ezekre a megdöbbentő statisztikákra, akkor talán átgondolod, hogy neked szükséged van-e több készülékre. Vagy csak letöltesz egy szép új Angry Birds részt.
De ahogy az okostelefon használata egyre jobban elterjed az egész világon, úgy a mobil fogyasztók kezdik megérteni, hogy az újrahasznosítás és a készülékeik elajándékozása, milyen pozitív hatással tud lenni a környezetükre.
Természetesen nem azt mondom, hogy most azonnal álljunk fel és dobjuk ki a fenébe a telefonjainkat, vagy adjuk oda az első szembejövő hajléktalan kezébe, hanem hogy a fölöslegesen tartott, nem használt termékektől váljunk meg. Igény mindig van ezekre, szóval ami nekünk nem kell biztos, hogy másnak igen.
Ez egy körforgás: azzal, hogy mi megszabadulunk a feleslegtől és ezt átadjuk az erre igényt tartónak. Egyrészt azzal szüntetjük meg a többletet, hogy nekünk nálunk már nincs többé, másik fél ezáltal meg nem vásárol újabb készüléket. Első hallásra talán azt hihetné az ember, hogy ez manufaktúra ellenes hozzáállás. Pedig nem! Ez a környezetünk tudatos óvása mellett foglalt álláspontja, amiben az indokolatlanul sok technikai készülékek “továbbadása – eladása – újrahasznosítása” igen fontos szerepet foglal.
Íme hát a statisztika:
Így gyarapodtak az okostelefonok:
I. Az Egyesül Királyságban eladott telefonok létszám növekedése
II. A gyerekekre és felnőttekre jutó telefonok száma
III. 2012 három legnépszerűbb telefonjai
IV. Egy telefon az Egyesül Királyságban átlagosan 29 hónapig van használatban, míg Amerikában ez csak 18 hónapra rúg.
V. Egy 2 grammos mikrochip elkészítéséhez összesen 30 (!) kilógrammnyi nyersanyagra van szükség, úgy mint víz, toxikus vegyszerek (égésgátlók) és a klórozott oldószerek.
VI. 28 grammnyi arany kilelése 80 tonna hulladékot eredményez. Ezek olyan hatalmas különbségek, hogy értelmetlen lenne diagramokkal illusztrálni a különbségeket. Szóval itt van egy kép a személyes kedvenc, KaBlam! animációs televíziós showban (1996 – 2000) szereplő Bob és Prometheusról, amiben egy földönkívüli próbálja meg tanítgatni az ősembert. Na, kb. ekkora a különbség a két szám között.
VII. 2000 telefon előállításához összesen 5.8 tonna arany kell, ami 17.142 tonna hulladékot szül! Visszafordítva, ha ezt a 2000 telefon újrahasznosítanánk akkor 226 gramm tiszta aranyat lehetne kilelni belőlük.
További nyersanyagok szükségesek: Lítium, ón, wolfram, króm, tantál, Alumínium és műanyag.
VIII. Nemzeteknek adományozott telefonok elosztása
A telefonok 60%-a felszabadítható lenne és eladományozható a világon bármelyik országának.
IX. 2011-ben az Egyesült Királyságban 150 milliárd sms került elküldésre. Bár fogalmam sincs, hogy sikerült ez kisilabizálni, vagy legalábbis milyen úton-módon számolták ki, hogy egy darab sms 0.00003 gramm széndioxidnak felel meg. Ezt beszorozva 150 milliárddal, összesen 450.000 grammnyi káros széndioxid kibocsátást kapunk, ami egyenlő egy 3.020 kilométeres sétakocsikázással.
X. Az átlagos telefon felhasználó két olyan készülékkel rendelkezik amit nem használ. (Itt gondoljunk a régi, elöregedett darabokra melyek a szekrények mélységében telelnek évek óta.
XI. Az új telefonok beszerzésekor 32 globális négyzetméteren, széndioxiddal szennyezed a környezetedet.
XII. Becslések szerint az Egyesült Királyságban 90 millió telefon ( 11.250 tonna) hever elfeledve, elrejtve a világ elől a szekrények polcaiban. Ez kb. 10 amerikai szabadság szobornak tehető ki.
XIII. Az elektronikus készülékeknek évente mindössze a 0.001% – 0.003%-át hasznosítják újra.
képforrás: phbond.pbworks.com, people.moreheadstate.edu, thinkactshare.com,
ötletadó: love2recycle