A legegyszerűbb gyógyszer, pedig tönkreteszi a májad, de nemcsak a tiéd, az egész családodét

1892

Vannak vény nélkül kapható gyógyszerek, melyeket bármikor megkaphatsz. Gyakran veszünk ilyesmit, főleg fájdalomcsillapításra.

A leggyakoribbak ezek közül a paracetamol tartalmú szerek. De azt nem tudjuk, hogy ez a hatóanyag sajnos mérgező számunkra.

A paracetamoltartalmú készítmények láz, illetve enyhe és középsúlyos fájdalom (fejfájás, fogfájás, izomfájdalom, reumás fájdalmak, idegfájdalom ill. -gyulladás okozta fájdalom, menstruációs fájdalom, meghűlés-láz okozta fájdalom) csillapítására alkalmasak. Vény nélkül, sőt már gyógyszertáron kívül is kaphatók.

Nagyon sok gyógyszerformában van forgalomban ez a hatóanyag, megtalálható a patikákban tabletta, filmtabletta, végbélkúp, szirup, szuszpenzió és forró ital készítéséhez való por formában. A végbélkúp leginkább a gyermekek lázcsillapítására alkalmas, mivel sokszor nem tudják lenyelni a tablettákat, ha pedig összetörjük nekik, akkor a gyógyszer keserű íze miatt panaszkodnak, jogosan. A szirupok és szuszpenziók piacra dobásánál is inkább a csöppségekre gondoltak a gyártók, mivel így megfelelően lehet az életkor függvényében adagolni a hatóanyagot, és az íze is finom, így szívesen beveszik. A forróital-porok pedig leginkább megfázáskor alkalmasak a tünetek enyhítésére.

Májkárosodás esetén nagyon óvatosan szabad csak adagolni a paracetamolt, mivel önmagában is májkárosító hatással rendelkezik ez a vegyület.

 

A paracetamol nagy adagban májkárosító hatású, valamint a már fennálló májelégtelenséget súlyosbítja! Normál esetben a paracetamol, zömmel a májban bomlik le, de nagy dózis telítheti ezt az utat és a gyógyszer reaktív (mérgező) vegyületté alakul. Ezt a vegyületet egy másikkal lehet inaktiválni, de a nagy dózisú paracetamol kiüríti a máj inaktiváló vegyület raktárait és a reaktív vegyület kötődik a sejt proteinjeihez és megöli a sejtet. Az acetil-cisztein (vénába, vagy szájon át) és a metionin (szájon át) potenciális életmentő méregtelenítő szerek paracetamol mérgezés esetén, mivel fokozzák a máj inaktiváló vegyületének szintézisét. Paracetamol mérgezésben a betegek tünetmentesek lehetnek, vagy csak hányingerre és hányásra panaszkodnak, de 48-72 órával később viszonylag kis mennyiség (több mint 10 g, 20-30 tabletta) fatális májszövet-elhalást okozhat. Ezért fontos a paracetamol 4 óránkénti adagolásának betartása, mert ebben a dózisban a szervezet még gond nélkül fel tudja dolgozni.

Az előzőekben említett májkárosító hatás miatt krónikus alkoholfogyasztóknak nem alánlott paracetamolt szedni a valószínűleg már fennálló májelégtelenség miatt, valamint a gyógyszer alkalmazása során sem szabad alkoholt fogyasztani.

A paracetamol átjut az anyatejbe, így ha szedjük, akkor arra az időre és utána még 1-2 napig mellőzzük a szoptatást, mert az anyatejbe jutott mennyiség káros lehet a csecsemőre nézve.

Hozzászólás